Lekkość i swoboda – drzwi harmonijkowe w Twoim domu

Urządzając dom czy mieszkanie często szukamy rozwiązań, które pomogą nam oddzielić poszczególne części naszego domu w sposób, który nie zabiera zbyt dużo miejsca. Doskonałym wyborem wydają się lekkie drzwi harmonijkowe czy inaczej nazywane skrzydła łamane. W jakich pomieszczeniach się sprawdzą? Do jakich wnętrz pasują? Jak działają? Jakie modele są dostępne na rynku?

Oszczędność miejsca

Odrzwia łamane charakteryzują się tym, że możemy zamknąć je całkowicie lub jedynie w części. Ponadto po złożeniu zajmują naprawdę niewiele miejsca. Cechy te sprawiają, że doskonale sprawdzą się w aranżacji niewielkich lub nieustawnych wnętrz, w których zwyczajne drzwi zajmowałyby zbyt wiele przestrzeni.

drzwi Porta
Porta Hide

Są idealnym rozwiązaniem do wąskich, ciasnych pomieszczeń, jak przejściowe korytarze oraz różnego rodzaju schowki. Ten rodzaj odrzwi sprawdzi się także doskonale jako wejścia do niewielkich łazienek i toalet. Wystarczy je tylko wyposażyć w odpowiedni zamek i gotowe!

Wnętrza zamknięte, ale nie do końca

Skrzydła łamane znajdą także zastosowanie jako sposób odgrodzenia pomieszczeń, które otwierają się na inne, lecz czasem chcemy je oddzielić, jak na przykład przejścia między salonem a jadalnią czy kuchnią. Modele harmonijkowe doskonale sprawdzą się też jako przegroda między salonem i przedpokojem, którą w razie potrzeby możemy całkowicie usunąć.

Konstrukcja drzwi

W jaki sposób są zbudowane drzwi harmonijkowe? W zależności od wybranego modelu skrzydła są podzielone na dwie równe połowy lub dwie asymetryczne części. Firma Porta oferuje nam oba rodzaje skrzydeł. Model ALFA jest podzielony asymetrycznie, zaś BETA symetrycznie. Drzwi te wykonane są na konstrukcji ramowej, wypełnionej wkładem typu „plaster miodu” lub otworową płytą wiórową. Zewnętrzna powierzchnia jest malowana białym lakierem lub pokryta okleiną imitującą różne rodzaje drewna.

Drzwi składają się za pomocą trzech zawiasów łączących oba skrzydła i ościeżnicy połączonej wraz z systemem prowadzącym. Jak składają się drzwi łamane Porta? Na zewnątrz czy może w ościeżnicy? To zależy tylko od tego co wybierzemy, gdyż Porta oferuje oba te rozwiązania.